Come closer...

Pewnego dnia w Krakowie na spotkaniu ze znajomymi z liceum koleżanka, która właśnie wróciła z nie pamiętam którego skandynawskiego kraju, powiedziała „nie chciałabym skończyć w outsourcingu”. Ja już wtedy pracowałam jako CSR manager w Capgemini – czyli, skracając – skończyłam w outsourcingu.

Tyle, że na całe szczęście ten teoretycznie straszny koniec okazuje się całkiem ciekawym początkiem.
 
Sektor usług dla biznesu chce i w pewnym sensie musi się zmienić i otworzyć na osoby z niepełnosprawnościami. Jednocześnie  osoby niepełnosprawne powinny rozwijać swoje kompetencje jeśli chcą wejść na otwarty rynek pracy i być konkurencyjne podczas rekrutacji. Racjonalne adaptacje miejsca pracy (technologiczne czy przestrzenne) nie stanowią większego problemu dla pracodawców, na dobrą sprawę nie jest nim też inwestycja finansowa w rozwiązania wspierające zatrudnienie osób niepełnosprawnych, problem jest gdzie indziej.
 
Stanowi go szereg połączonych ze sobą innych kwestii, takich jak: nieprzygotowanie osób niepełnospranych do konkurowania na rynku pracy w oparciu o kompetencje, a nie o wpis w CV informujący o niepełnosprawności, przepisy, które nie wspierają długoterminowego zatrudnienia, a bardziej sprzyjają tworzeniu sztucznych miejsc pracy. Ponadto brak elastyczności przepisów prawa, brak świadomości niepełnosprawności i szereg obaw ze strony menedżerów czy członków zespołu, wyrażający się choćby w zastanowieniu, czy zatrudnionej osobie niepełnosprawnej mogę dać negatywny feedback jeśli zajdzie taka potrzeba. To wszystko sprawia, że temat jest trudny, a jednocześnie tak ważny dla rozwoju spoleczeństwa i ciekawy dla tych, którzy...”skończyli w outsourcingu”.
 
Te i wiele pokrewnych tematów i refleksji poruszymy podczas wyjątkowego Come CloSeR Show w Krakowie już 14-15 kwietnia.
W programie między innymi: panel – kim są menedżerowie jutra? Czy pies asystujący może wejść do biura? Jakie technologie umożliwiają pracę osobom niepełnosprawnym? Dlaczego dofinansowanie stanowisk nie powinno być główną motywacją do zatrudniania osób z niepełnosprawnością? A także wiele innych ciekawych dyskusji i prelekcji. Podczas Come CloSeR Show ogłosimy deklarację otwarcia sektora usług biznesowych pod specjalnym patronatem największej polskiej organizacji skupiającej liderów usług dla biznesu: ABSL.
 
Szczegółowy program Come CloSeR Show oraz rejestracja na wydarzenie są już dostępne na stronie: http://comeclosershow.eu/pl/
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Menedżerowie Jutra MOFFIN.
A spotykamy się w miejscu wyjątkowym: Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

 

Karolina Długosz

Manager CSR

Manager CSR w Capgemini Polska Sp. z o.o. – firmy świadczącej usługi dla biznesu, jednego z największych pracodawców w Małopolsce. Od ponad roku wraz z Fundacją Menedżerowie Jutra MOFFIN realizuje w firmie program Win with Capgemini, którego podstawą jest przekonanie obu partnerów, że autentyczne włączenie osób niepełnosprawnych do zespołów pracowniczych jest potrzebne i pracodawcom i społeczeństwu. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i studiów podyplomowych na Collegium Civitas. Doświadczenie zdobywała najpierw w NGO, potem w biznesie. Wierzy, że zaangażowanie w inicjatywy społeczne budzi - tak ważne w życiu - poczucie sprawczości.