DENTSU

Wsparcie rodziców - jedna z pięciu praktyk, które zostały wyróżnione podczas Kongresu Różnorodności

Jestem mamą trójki dzieci. Z własnego doświadczenia doskonale wiem, jak trudno łączyć rolę rodzica oraz pracownika. Dużym wyzwaniem jest dla mnie utrzymanie wysokiej wydajności na obu tych „stanowiskach”, pro aktywność, czy bycie dyspozycyjną. Jednak ja, w odróżnieniu od niektórych innych mam, nigdy nie miałam dylematu czy chcę pracować zawodowo, czy dam radę pogodzić pracę z macierzyństwem, bo wiedziałam, że w mojej firmie spotkam się ze zrozumieniem, życzliwością i wieloma dobrymi praktykami wspierającymi rodziców.
 
220 rodziców
Dentsu Aegis Network Polska to międzynarodowa grupa mediowa, w Polsce zatrudniająca blisko 1000 pracowników. W tej branży przeważają ludzie młodzi, ale wielu z nich założyło już rodziny. Opisane poniżej dobre praktyki dotyczą naszych 220 pracowników - rodziców. Firma stawia na różnorodność i wie, że wnoszą oni dużą wartość do zespołu.
 
Szereg poniższych inicjatyw skierowanych do rodziców jest bezpłatnych i nie wymaga dużych nakładów finansowych, a raczej szerszego spojrzenia. Co ważne, te praktyki zostały wypracowane i przetestowane przez nas samych – rodziców. Nie są kalką rozwiązań narzuconych przez centralę.
 
Kraina czarów
Rozwiązaniem najcenniejszym dla rodziców jest Wonderland, czyli strefa dedykowana dzieciom pracowników. Jej nazwę, charakter, wystrój i zasady opracowali sami rodzice. Codziennie, w godzinach 9-17, na dzieci czeka niania, która proponuje im zabawy i dba o ich bezpieczeństwo. Każdy miesiąc ma swój temat przewodni, np. w tym miesiącu dzieci same przygotowywały przebrania. Dodatkowo, w Wonderlandzie świętujemy Dzień Dziecka i Mikołajki. W okresie świątecznym czy wakacyjnym, kiedy najtrudniej zapewnić dzieciom opiekę, miejsce to cieszy się ogromnym powodzeniem i obowiązują wcześniejsze zapisy. Rekordowo w lipcu tego roku Wonderland odwiedziło 150 dzieci. A co mówią sami pracownicy?
- „Wonderland naprawdę ułatwia organizację pracy i ratuje w sytuacjach kryzysowych. Dzięki tej inicjatywie bardzo doceniam firmę i jestem z niej dumna. To jest ten benefit pozapłacowy, który stwarza przewagę konkurencyjną w stosunku do innych firm.”
 
Coaching dla rodziców
Inną dobrą praktyką jest program coachingowy dedykowany rodzicom powracającym do pracy po urodzeniu dziecka. Ten okres jest wyjątkowo trudny, wiąże się z koniecznością rozstania z dzieckiem, nowymi wyzwaniami i obowiązkami. My chcemy rodzicom pomóc w tym okresie. Program składa się z kilku spotkań z zewnętrznymi ekspertami (psychologiem dziecięcym i coachem). Spotkania są poufne i odbywają się w dowolnym miejscu oraz czasie. Do tej pory 15 rodziców skorzystało z programu i mówią o nim w następujący sposób.
„Przed pierwszą sesją moje nastawienie było trochę sceptyczne, bo z racji inicjatywy firmowej spodziewałam się raczej jakichś korporacyjnych zajęć. Jakie to szczęście tak się pomylić! Takie sesje nie powinny być organizowane dla chętnych, ale wręcz obowiązkowe - bo w pracy każdy z nas jest przede wszystkim człowiekiem…”
 
Wieloletnią praktyką są nasze „digitalowe” Mikołajki. Tego dnia otwieramy firmę dla dzieci, by w atmosferze wspólnej zabawy i świąt zaznajamiać je z nowymi technologiami, które tworzymy w Dentsu, inspirować, edukować i pokazywać na czym polega praca ich rodziców. Dzieci biorą udział w wielu animacjach, np. sterują samochodami za pomocą fal mózgowych, bawią się z pisakami 3D czy zagłębiają się w wirtualną rzeczywistość (VR), malują kolorowanki, które ożywają dzięki zastosowaniu techniki rozszerzonej rzeczywistości, tworzą świątecznego audiobooka lub ruchome gify świąteczne. Obecnie, wraz z rodzicami – wolontariuszami, przygotowujemy 6. edycję, co jest nie lada wyzwaniem, gdyż frekwencja (w 2016 r. gościliśmy 200 dzieci) oraz oczekiwania z roku na rok rosną!
 
Dodatkowe świadczenia dla rodziców pracujących w Dentsu:
  • pamiątkowy, spersonalizowany kocyk dla nowo narodzonego dziecka
  • świętowanie w każdym roku dnia 15. maja - Międzynarodowego Dnia Rodziny
  • bezpłatne bilety do kina na filmy rodzinne
  • możliwość zorganizowania wizytacji klasy dziecka w firmie
  • elastyczna formuła pracy
  • atrakcyjne cenowo świadczenia medyczne, sportowe i ubezpieczenie dla członków rodziny
 
Zapraszam do kontaktu,
Jadwinia Jadziewicz (Jadwiga.Jadziewicz@dentsuaegis.com)

Jadwiga Jadziewicz

posiada ponad 10-letnie doświadczenie w zarządzaniu projektami w mediach interaktywnych (MRM Worldwide, Isobar Poland Group). Od 2011 r. odpowiada za działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w grupie Dentsu Aegis Network Polska. Tworzyła strategię CSR obejmującą działania zewnętrzne i wewnętrzne. Wspiera również obszar rozwoju talentów w grupie Dentsu i koordynuje takie projekty jak Let’s Share, Best in Management, program dla Mentorów i Mediatorów. Ukończyła roczne studia podyplomowe „CSR. Strategia odpowiedzialnego biznesu” na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Z powołania wolontariuszka, od lat wprowadza rozwiązania proekologiczne i prospołeczne w najbliższym otoczeniu zawodowym i prywatnym.