Roche Polska - Laureat Przeglądu Praktycy o Różnorodności 2017

Obecność kobiet w IT - jedna z pięciu praktyk, które zostały zaprezentowane podczas Kongresu Różnorodności

Skąd Pomysł?
Temat obecności kobiet w IT próbujemy adresować w naszych społecznościach.  Czy możemy być dumni z rezultatów, skoro liczba kobiet na kierunkach IT nawet jeśli rośnie, to głównie w obszarach Project Management? Ten sam problem mają uczelnie w USA i wielu innych krajach, a firmy adresują ten temat głównie do grupy studentek. Według nas warto jednak ugryźć problem z innej strony, zaczynając już od uczennic szkół podstawowych… Statystyki mogą być mylące, jednak obecność kobiet w środowisku programistów jest jeszcze skromniejsza. Najsmutniejsze jest to, że zarówno rodzice, nauczyciele, jak i same uczennice wydają się nie wierzyć w to, że kobieta może być tak samo dobrą programistką jak mężczyzna. Nie zdajemy sobie nawet sprawy jak środowisko może skutecznie utwierdzać w tym przekonaniu.
 
Praktyki
W ciągu ostatniego roku Roche Global IT Solutions postanowiło aktywnie zaadresować temat zarówno do grupy studentek, jak również grupy dziewcząt w wieku 8-12 lat. Dla tych drugich, wraz z organizacją GirlsCodeFun, sponsorowaliśmy stypendia zapewniając naukę programowania. Uczestniczki programu miały także okazję zobaczyć jak i nad czym pracuje się w organizacji IT w Roche.
Dla studentek, razem z Fundacją Perspektywy oraz pięcioma innymi firmami, przygotowaliśmy program ITforSHE. Głównym punktem tego przedsięwzięcia był Women in Tech Camp 2017, gdzie ponad 130 studentek, zainteresowanych pracą w IT, przez 5 dni mogło znaleźć inspirację, brać udział w warsztatach, pobierać sesje mentoringowe i przekonać się w jaki sposób kobiety mają szansę wpływać na świat IT. Przez pięć intensywnych dni warsztatów i spotkań dziewczyny miały możliwość spotkać się z kobietami, które odniosły sukces w dziedzinie nowych technologii, wziąć udział w “Hakatonie dla Dobra” oraz innych projektach edukacyjno-informatycznych.
 
Wsparcie naszych pracowników dla inicjatyw prokobiecych
Najpiękniejszym efektem ubocznym naszych działań jest zaangażowanie w te aktywności nie tylko kobiet zatrudnionych w Roche Global IT Solutions, ale równie dużej populacji mężczyzn, którzy głośno mówią jak wielką wartością są kobiety w IT. W naszej organizacji nie spotkaliśmy się z chociaż jednym negatywnym komentarzem dotyczącym tego przedsięwzięcia ani z pytaniem czemu kierujemy takie projekty tylko do kobiet. Co więcej, w ostatnich badaniach zadowolenia pracowników wskaźnik dotyczący tego jak nasza firma dba o różnorodność jest jednym z najlepiej ocenianych.
 
Efekty
Efektem Naszych działań jest wzrost procentowy zatrudnionych kobiet (do 40 proc. wśród wszystkich nowozatrudnionych osób w IT). Regularnie sprawdzamy spójność wynagrodzeń oraz możliwości rozwoju, upewniając się, że w naszej organizacji podejście do kobiet i mężczyzn nie różni się.
 
 

Roche Polska