Rozwiązania dla czystego powietrza

Regularnie przekraczane normy jakości powietrza stały się w pierwszych dniach 2017 roku naszą smutną rzeczywistością. Czy istnieją sposoby na to by ten proces odwrócić bądź wykorzystać?

Oto kilka przykładów rozwiązań ze świata:

Syntetyczne drzewa
Fizyk i inżynier Klaus Lackner projektuje  sztuczne drzewa. Ich funkcją nie jest jednak dekoracja domów czy biur. Razem z Center for Negative Carbon Emissions pracuje nad technologią, która ma wyłapywać CO2 bezpośrednio z powietrza wokół nas. Takie rozwiązanie ma być 1000 razy bardziej efektywne od naturalnego procesu fotosyntezy drzew.
Zobacz wideo: https://www.youtube.com/watch?v=JUSSTYJslXQ

Wertykalne miejskie ogrody
Mexico City dąży do zwalczenia zanieczyszczeń poprawiając jednocześnie miejski krajobraz. Projekt "Via Verde" ma na celu zazielenienie setek filarów, które wspierają mosty w pobliżu drog i autostrad. Wertykalne ogrody mają zapewnić miastu blisko 40 tys. metrów dodatkowej zieleni, która ma poprawić nie tylko jakość powietrza ale również nastrój mieszkańców.
Zobacz wideo: https://www.youtube.com/watch?v=4DzoApcHfBQ

Mech kontra smog
Pomysł berlińskiej firmy Green City Solutions został zwycięzcą drugiej edycji Smogathon, antysmogowej imprezy ogranizowanej w Krakowie. Moc jednej instalacji odpowiada sile pochłaniania smogu przez 275 drzew, zajmując jednocześnie 99 proc. mniej miejsca. Spełnia też funkcję estetyczną. Twórcy pracują obecnie nad obniżeniem kosztu produkcji takiego rozwiązania.
Więcej o rozwiązaniu: http://greencitysolutions.de/english/

Zmniejszenie konsumpcji energii przez malowanie dachów:
Miejska inicjatywa NYC°CoolRoofs łączy wspieranie rozwoju kompetencji osób poszukujących pracy w budownictwie z działaniami na rzecz środowiska. Pracownicy pokrywają dachy nowojorskich budynków białą farbą refleksyjną, która dzięki odbijaniu światła redukuje zużycie energii budynku i emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Program wspiera cel miasta Nowy Jork by zmniejszyć emisję CO2 o 80% do 2050 roku.
Zobacz funpage inicjatywy: https://www.facebook.com/coolroofs/?fref=ts

Recycling smogu
Air-Ink to pierwszy na świecie tusz zrobiony z zanieczyszczeń emitowanych przez samochody. Specjalny filtr montowany na rurze wydechowej zbiera materiał, który w dalszym procesie oczyszczania przekształcany jest w tusz. Przykładowo 40-50 minut działania samochodu pozwala na wyprodukowanie jednego markera. Air-Ink wykorzystują między innymi przez artyści uliczni, którzy przez swoje prace zwiększają świadomość na temat zmian klimatycznych.
Zobacz wideo projektu: https://www.youtube.com/watch?v=cwy549sOYb8

Smogowa biżuteria
Smog Free Tower działa jak odkurzacz. W godzinę przepompowuje i oczyszcza pod ciśnieniem ilość powietrza, którą pomieściłoby 8 basenów olimpijskich, zużywając przy tym energię czajnika elektronicznego. Dodatkowo z odzyskanych zanieszczyszczeń tworzona jest niewielka kostka, która wykorzystywana jest jako kamień jubilerski w biżuterii Smog Free Ring.
Jednym z miast, które wykorzystuje tą technologię jest Rotterdam.
Zobacz wideo projektu: https://www.youtube.com/watch?v=_IWaSHJCE80

Słyszałeś/słyszałaś o innym ciekawym rozwiązaniu bądź inicjatywie? 
Podziel się wiedzą i napisz: aleksandra.nowak@b-better.pl

Aleksandra Nowak

Project Manager

W zespole Goodbrand/BETTER od września 2015. Absolwentka wydziału ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wcześniej związana z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, gdzie koordynowała program Liga Odpowiedzialnego Biznesu. Entuzjastka ekonomii społecznej, wolontariatu i dobrego kryminału.