Skąd właściwie ta spółdzielnia?

Pojąć Głębię - praktyka zaprezentowana w ramach przeglądu Praktycy o Różnorodności

Pomorskie było na samym końcu w tworzeniu spółdzielni socjalnych w porównaniu do innych województw, istotnym elementem był brak dotacji w ramach pieniędzy unijnych do 2013 roku. 

Na temat spółdzielni socjalnej Kierownik WTZ w Pucku, a teraz Prezes Spółdzielni Janusza Golisowicz, myślał od dłuższego czasu widząc w tym rozwiązaniu brakujące ogniwo dla podopiecznych WTZ. Ogniwo, które mogłoby zamknąć cykl edukacyjny i dać miejsca pracy osobom z niepełnosprawnością intelektualną, dla których odnalezienie się na rynku pracy jest bardzo trudne. 

Browar Spółdzielczy to marka, która jest budowana w ramach naszej spółdzielni, a wynikająca z pasji młodych domowych piwowarów, naszego zapału i chęci podjęcia się takiego wyzwania. Na początku pomysł  wydawał się nierealny, i chyba z wrodzonym sobie taktem powiedziałam Januszowi, że oszalał dodając kilka słów po łacinie :). Pomysł jednak ewoluował, a zgłębianie tematu pozwoliło na ostatecznie fascynujące podjęcie wyzwania, zbudowania pierwszego spółdzielczego browaru w Polsce. Nie wiem jakim trzeba być człowiekiem, żeby zostać spółdzielcą, wiem że trzeba tworzyć zespół ludzi którzy się rozumieją, ufają sobie i „twórczo” kłócą :). Nam się to udaje i jak to określają współpracujący z nami ludzie, tworzymy duet uzupełniający się kompetencjami, współdziałający i współdzielący się obowiązkami i pasjami. Naszym zdaniem lider jest kluczem do sukcesu, poziom determinacji, pasji do tego co się robi i z kim. My mamy to szczęście bo jest nas dwoje :)

Piwo, które warzy więcej. To nasze motto oddające idee, pomocniczości, ludzkiego czynnika, którego nie spełnimy jeśli nie będziemy produkować dobrego piwa. 

DALBA jest spółdzielnią wielobranżową, od maja zaczęliśmy prowadzić usługi komunalne zarówno korzystając ze zleceń od samorządów, jak również od prywatnych przedsiębiorstw, co pozwoliło nam na zatrudnienie na etatach 15 osób, w większości podopiecznych wychodzących z WTZ od  Janusza. Dało nam to poczucie bezpieczeństwa i zminimalizowało ryzyko rotacji od początku pracowników, chociaż nie obyło się bez „niespodzianek” w trakcie pracy.  Dzięki współpracy z firmami działającymi w tej branży udało się przeprowadzić proces inwestycyjny sprawnie i nie wydając pieniędzy na zbędne lub niedostosowane do naszych potrzeb sprzęty, co jest częstym błędem w przypadku spółdzielni działających w tym zakresie.  
 
Czy Spółdzielnia może być skuteczną receptą na ……………….. ? 
Na GODNOŚĆ CZŁOWIEKA ! zarówno przez pracę, jak i działania rozwijające naszych chłopców…Pojąć Głębię -  innowacyjny program nurkowania, którego celem jest wzmacnianie niezależności, poczucia własnej wartości i pewności siebie u osób niepełnosprawnych intelektualnie poprzez nurkowanie o charakterze rehabilitacyjnym i terapeutycznym!
POJĄĆ GŁĘBIĘ to projekt, którego celem jest wzmacnianie niezależności, poczucia własnej wartości i pewności siebie u osób niepełnosprawnych poprzez nurkowanie o charakterze rehabilitacyjnym i terapeutycznym. Woda dostarcza wielu bodźców ludzkim zmysłom m.in. smak, dotyk, zapach, ruch, plusk, wyporność. Zajęcia w wodzie niosą ze sobą ogromne korzyści obejmujące wszystkie sfery życia człowieka wpływając na rozwój fizyczny, społeczny, poznawczy i językowy. 

Woda stwarza doskonałe warunki do różnego rodzaju aktywności fizycznej, terapii i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, które podczas zajęć w wodzie uczą się kontrolowania oddechu, własnego ciała, utrzymywania równowagi i przystosowania psychicznego. POJĄĆ GŁĘBIĘ wychodzi daleko poza zwykłe zajęcia w wodzie i wykorzystuje innowacyjny program nurkowy, dzięki któremu efekty rehabilitacyjne i terapeutyczne u niepełnosprawnych uczestników znacznie wzrastają. 

Misją POJĄĆ GŁĘBIĘ jest zaszczepienie w osobach niepełnosprawnych przekonania, że niemożliwe jest możliwe.  
Tak jak w całej naszej działalności , w której naszym kolejnym celem jest…… zbudowanie franchyzy społecznej Pubu Browaru Spółdzielczego, aby takie lokale mogły powstawać w całej Polsce i dawać zatrudnienie osobom z chorobami psychicznymi.  

Z pozdrowieniami z nad morza :)
Agnieszka Dejna  i  Janusz Golisowicz 

Nagranie z wystąpienia można zobaczyć TUTAJ

Kongres Różnorodności

Konferencja tematyczna, która od 2014 roku odbywa się w Warszawie. Zrzesza szerokie grono specjalistów, ekspertów, praktyków i przedstawicieli biznesu wokół tematu zarządzania różnorodnością. Kongres organizowany jest z inicjatywy firmy Henkel Polska oraz platformy BE.NAVIGATOR.