Śniadanie na Trawie, czyli win-win

Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska obchodzimy w ten sposób od 9 lat. W centrum wpisanego na listę Unesco Starego Miasta rozkładamy 2000 m kwadratowych trawy. I zapraszamy. Na trawniku spotykają się przedstawiciele 3 sektorów: organizacje pozarządowe, przedstawiciele zrównoważonego, odpowiedzialnego biznesu, lokalnych wytwórców naturalnej żywności i rękodzieła, a także samorządowcy.

9 lat temu pomysł  Pracowni Zrównoważonego Rozwoju wsparła firma CPP Toruń Pacific, producent płatków Nestle, która wsparła Śniadanie finansowo i pomagała w organizacji tego przedsięwzięcia.
Do dziś „Płatki” są jednym z trzech współorganizatorów Śniadania. Wspiera  je także Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na trawie
Tysiące torunian i turystów spędza wspólnie czas. Co roku słyszymy pytania, czy ta trawa nie mogłaby zostać dłużej, najlepiej na zawsze. Dla nas to kolejny dowód na to, jak bardzo potrzeba nam, w Toruniu i pewnie nie tylko, zielonej przyjaznej przestrzeni, bez barier architektonicznych,  darmowych miejsc do siedzenia, miejsca spotkań różnych ludzi. Co roku setki dzieciaków biorą udział w warsztatach na temat przyrody, zrównoważonej konsumpcji, sadzą rośliny. W tym roku, wspólnie z toruńskim wydawnictwem Tako, podyskutują o tym, czym jest demokracja. Dorośli będą mogli zobaczyć hybrydowe samochody, porozmawiać ze specjalistami o OZE, ale także o prawach reprodukcyjnych w kontekście praw człowieka.  Wierzymy, że większość uczestników Śniadania to świadomi konsumenci. Do współpracy zapraszamy firmy, które mogą sprostać ich wymaganiom. Dla firm to doskonała okazja do promocji, pozyskania nowych klientów. Lokalni producenci żywności, rękodzielnicy także chętnie korzystają z naszego zaproszenia, ich stoiska co roku cieszą się popularnością. Pozarządówki mają  możliwość  pokazać swoje działania, zareklamować się, ale także nawiązać współpracę między sobą, pozyskać wolontariuszy, biznesowych partnerów… Wszyscy wygrywają.

Zapraszamy na Śniadanie na Trawie. Świętujmy. Go Wilde for Life!
5 czerwca, Toruń, Rynek Staromiejski
Tak było w zeszłym roku: https://goo.gl/sCDdKy
 
PS. Autorką ilustracji, jednocześnie tegorocznego plakatu, jest Katarzyna Bogucka, www.nioska.com

Dominika Urzędowska

Wiele lat temu postanowiłam porzucić organizacje pozarządowe na zawsze. Miałam dość wulkanów pomysłów, słomianego zapału, braku punktualności i wiecznej walki o pieniądze na projekty. Ta decyzja zbiegła się ze zmianą pracy: z uniwersytetu trafiłam do korporacji… Po kilku latach zdecydowałam się na podyplomowe studia z CSR na Koźmińskim. Razem z kolegą ze studiów założyliśmy Pracownię CSR. Mieliśmy wspólne biuro z jego fundacją, więc chcąc nie chcąc, zaczęłam poprawiać błędy interpunkcyjne w fundacyjnych tekstach, pomagać zdobywać pieniądze na projekty, koordynować imprezy, pilnować terminów… I wsiąkłam. CSR i PZR (fundacja Pracownia Zrównoważonego Rozwoju) mówią o tym samym trochę różnym językiem, trochę inaczej kładą akcenty: zrównoważony rozwój zamiast społecznie odpowiedzialnego biznesu, partycypacja i konsultacje społeczne zamiast dialogu z interesariuszami, do tego odmieniana przez wszystkie przypadki rewitalizacja, budżet obywatelski, przyjazne, zrównoważone miasto. I takie właśnie miasto stało się moją pasją!