Win with Capgemini

Win With Capgemini - jedna z 6 praktyk, które zostały zaprezentowe podczas III Kongresu Różnorodności.

Dzień jak co dzień.
Jest zima. Przyjeżdżam do pracy samochodem bo nie chce mi się wsiąść na rower. Mam swoje miejsce parkingowe - luksus. Przechodzę przez zadaszony parking i przez obrotowe drzwi wchodzę do budynku. Używam karty firmowej aby przejść przez dodatkowe bramki bezpieczeństwa, wchodzę do windy i wciskam 7. Na piętrze kolejne drzwi otwieram kartą. Siadam przy biurku, włączam latopa. Zanim się dobrze obudzę – szybka toaleta i kawka. Jest 9:00. Jak zawsze tonę pracy i nie wiem kiedy się ze wszystkim wyrobię. Spotkania, telefony, zdenerwowany klient. O 13 lecę na lunch, który zjadam w 10 min i wracam do pracy. 3 osoby łapią mnie na komunikatorze w jakiejś bardzo pilnej sprawie. Od 14:00 do 17:00 non stop na telefonie z krótką przerwą na urodziny kolegi zespołu w kuchni – tort i doładowanie energetyczne, kolejna kawa. Wychodzę po 17.

Dzień jak co dzień?
Wyobraźcie sobie te same etapy dnia pracy w dwóch wersjach: osoby niewidomej i osoby niskiego wzrostu (np. poniżej metra). Czy osoba niskiego wzrostu dosięgnie do czytnika kart i pietra 7 w windzie? Czy w kuchni będzie mogła samodzielnie zrobić sobie kawę? Czy toaleta jest na pewno przystosowana? Czy osoba niewidoma będzie wiedziała które to jej piętro? Czy będzie miała zainstalowane oprogramowanie czytające, które umożliwi jej sprawną obsługę komputera i wykonanie pracy zgodnie z procedurą? Czy osoby odpowiedzialne za ewakuację budynku wiedzą gdzie siedzą osoby z niepełnosprawnością i jaką? A jednocześnie co to znaczy słowo „racjonalne” w pojęciu „racjonalnego usprawnienia”, do którego odnosi się KONWENCJA O PRAWACH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH oraz czy przypadkiem podobnych problemów osoba z niepełnosprawnością nie pokonywała na drodze do swojego wykształcenia?

Zmierzam do przesłania – warto mieć świadomość ograniczeń naszych przesztrzeni, ale nie należy robić z igły wideł za każym razem.

Bo przy zatrudnianiu osoby niepełnosprawnej do biura okazuje, że ani nasz zespół, ani nasz budynek ani nasze procedury nie są „przystosowane” i to choćbyśmy mieli budynek klasy A, pracowników otwartych na włączanie osób z niepełnosprawnością i pieniądze na zakup technologii asystujących. Jednocześnie nie jest też możliwe 100% przygotowanie się na przyjęcie osoby z nieokreśloną niepełnosprawnością – nikt nie ma obowiązku informować o swojej niepełnosprawności w CV, co jest zrozumiałe . Przez lata budowalismy standardy, które nie uwzględniają indywidualnych ścieżek. Osoby niepełnosprawne nie aplikują na dużą skalę do dużych firm, duże firmy dopiero uczą się adaptacji.

Osoba niewidoma w korporacji – film:
* film bez audiodeskrypcji
* filmik z audiodeskrypcją

W Capgemini wierzymy, że prawdziwe włączenie osób z niepełnosprawnościami do zespołów jest ważne i możliwe – potrzebny jest jednak wysiłek dwóch stron: osoby niepełnosprawnej i pracodawcy. Od 2014 roku wraz z Fundacją Menedżerowie Jutra MOFFIN realizujemy Program “Win with Capgemini” - pierwszy tego typu program w Polsce.

Nie jest realizowany ani dla ani ze środków PFRON, a jego celem jest realne i długoterminowe włączenie osób niepełnosprawnych do zespołów. W ramach programu prowadzimy szkolenia ze świadomości niepełnosprawności, adaptujemy naszą przestrzeń, wprowadzamy do firmy technologie asystujace. Ponadto, od dwóch lat także nasz Projekt Teatr jest dostępny dla osób słabowidzących i niewidomych dzięki audiodeksrypcji, a zysk ze sprzedaży biletów przeznaczamy właśnie na wsparcie edukacyjne osób niepełnosprawnych.
 
Jesteśmy także członkiem wyjatkowej, powołanej w 2015 roku grupy Come CloSeR to Disability Task Force, której celem jest wspólna praca na rzecz otwarcia środowiska biznesowego na osoby z niepełnosprawnością. Działalność grupy wspiera finansowo Stowarzenie ABSL, a merytorycznie prowadzi nas Fundacja Menedżerowie Jutra MOFFIN i szereg niezależnych ekspertów. 

3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Zachęcam do refleksji i zapoznania się z kilkoma inspirującymi linkami:
It could have been worse;
Rio Paralympics 2016 Trailer

Karolina Długosz
CSR Manager, Capgemini

Nagranie z wystąpienia można zobaczyć TUTAJ

Kongres Różnorodności

Konferencja tematyczna, która od 2014 roku odbywa się w Warszawie. Zrzesza szerokie grono specjalistów, ekspertów, praktyków i przedstawicieli biznesu wokół tematu zarządzania różnorodnością. Kongres organizowany jest z inicjatywy firmy Henkel Polska oraz platformy BE.NAVIGATOR.